Výmarský ohař

2. srpna 2009 v 12:35 |  PEJSCI

Původ

Považován za nejstarší čistou rasu německých ohařů, chov je řízen přibližně od roku 1878. Jedna z variant dokládá původ výmarských ohařů v Čechách. Podle této varianty při honech na panství knížete Esterhazyho a Auersperga v Čechách uviděl poprvé sasko-výmarský arcivévoda Karel August (1757-1828) stříbřitě šedé psy a byl nadšen jejich výkony a inteligencí. Několik jedinců si proto nechal poslat na svůj výmarský dvůr, kde je nadále šlechtil a založil systematický chov. Během 1. poloviny 9. století se pak tito stříbřitě šedí psi značně rozšířili.

Pod názvem výmarský ohař si většina lidí představí velkého urostlého krátkosrstého psa zvláštního zbarvení, podstatně méně známá je jeho dlouhosrstá varianta výmarský ohař dlouhosrstý. Jeho původ je nejasný. Nejvíce věrohodnou a doloženou variantou je ta, že se krátkosrstým rodičům občas ve vrzích rodila s krátkosrstými štěňaty vzácně i dlouhosrstá, přičemž se tato štěňata vyskytovala pouze s některých krátkosrstých krevních liniích. Dlouhosrstý výmaráci se tedy vyskytovali vzácně, k lovu se používali málo, dokonce někdy byla štěňata utrácena jako nežádoucí. Obrat nastal v roce 1935, kdy byla dlouhosrstá varianta mezinárodně uznána. Bezdůvodným usmrcováním dlouhosrstým štěňat jenom na základě tehdejších módních hledisek byla uměle a lehkomyslně narušena cenná genetická základna. S prvním plánovaným chovem dlouhosrsté variety se začalo v Rakousku, v Německu až v r. 1963. V České republice má výmarský ohař z evropského pohledu kvalitní chovnou základnu i u dlouhosrstých.

Charakteristika

Ceněna je jejich ostrost, ostražitost a inteligence. Jedná se o přátelského, inteligentního a pracovitého psa, který má velkou výdrž, ostražitost a přitom zůstává dobrým loveským psem. Je inteligentní a chápavý, vyžaduje však majitele s pevnou rukou. K dětem je přátelský, k cizím lidem ostražitý, nikoli nepřátelský. Je jedním z mála loveckých psů, který si dokáže ohlídat svůj rajón. Potřebuje dostatek pohybu, rád aportuje a plave. Jedná se o všestranného, lehce ovladatelného psa, který je ovšem náruživý, byť lovecky spolehlivý. Jedná se o upotřebitelného psa se systematickým a vytrvalým hledáním, nikoliv nadměrného temperamentu, jeho nos je pozoruhodné kvality, je ostrý na škodnou, i vůči lidem, nikoli však agresivní. Je spolehlivý ve vystavování a v práci ve vodě, má pozoruhodný sklon k práci po ráně. Může být chován celoročně venku v kotci se zateplenou boudou. Do chovu jsou zařazováni pouze jedinci se splněnými určitými kritériemi (zkouška z výkonu, výstavní ocenění, v některých případech výsledek dysplazie), aby byl zachován původ potomků splňujících povahové vlastnosti a standard plemene. Štěňata bez PP nezaručují požadované povahové a zdravotní vlastnosti, čímž dochází k deformaci plemene.
Velikost: pes 59-70 cm (ideál mezi 62 až 67cm), fena 57-65cm (ideál mezi 59 až 63cm), váha u psů mezi 30 až 40 kg podle velikosti, u fen 25 až 35 kg. Středně velký až velký lovecký pes pracovního typu krásných tvarů, šlachovitý, dobře osvalený.
Zařazení: lovecký pes
Hlava: má být úměrná v souladu s velikostí těla, u psů širší než u fen, přičemž u obou je šíře mezi ušima v proporcionálním poměru k celkové délce hlavy. Stop je dobře vyznačený, nos velký, přesahující spodní čelist, tmavě masové barvy dozadu přecházející do šedé, čenich působí z profilu téměř hranatě, nosní hřbet je rovný, často poněkud vyklenutý, nikdy ne proláklý. Pysky jsou převislé i s patrem masově zbarvené, čelisti silné, líce osvalené, přičemž hlava působí suchým dojmem. Chrup je úplný, pravidelný, silný, s nůžkovým skusem. Oči jsou jantarově tmavé, inteligentního výrazu, u štěňat blankytně modré. Jsou kulaté, nepatrně šikmo uložené. Víčka dobře přiléhají. Ucho je široké a dosti dlouhé, dosahující téměř ke koutku tlamy. Jsou vysoce a úzce nasazené, na konci špičatě zaoblené, v afektu lehce dopředu natočené, se záhybem.
Krk: ušlechtile působící a nesený, jeho vrchní linie klesající, svalnatý, téměř kulatý, ne příliš krátký, k ramenům se rozšiřující, ladně přecházející do hřbetní a hrudní linie.
Trup: od klesající krční linie přes dobře vyjádřený kohoutek přechází horní linie ladně (harmonicky) v relativně dlouhý, pevný hřbet. Hruď mohutná, nepřehnaně široká, s dostatečnou hloubkou, dosahuje téměř k loktům, je dosti dlouhá, dobře klenutá, nikoliv sudovitá, s dlouhými žebry, předhrudí dobře vyjádřeno. Břišní linie lehce stoupající, ale břicho není vtažené. Ocas je nasazen o něco níže, pod linii hřbetu, je silný, dobře osrstěný, v klidu svislý, při pozornosti a při práci vodorovně anebo poněkud výše nesený.
Končetiny: Hrudní končetiny jsou celkově vysoké, svalnaté, šlachovité, rovné, souběžné, nikoli široce postavené. Lopatky jsou dobře zaúhlené, dlouhé, šikmé, dobře přilehlé, silně osvalené. Rameno šikmo položené, dostatečně dlouhé, silné, lokty volné, rovně přilehlé, nejsou vytočeny ven, ani vtočeny dovnitř. Předloktí je dlouhé, rovné. Tlapky jsou uzavřené, mohutné, rovnoběžné s podélnou osou trupu, prsty klenuté, delší střední prsty jsou znakem plemene, a proto nejsou chybou., bez paspárků. Pánevní končetiny jsou dlouhé, šlachovité, dobře osvalené, rovnoběžně postavené, nevytočené ven, ani dovnitř, stehenní partie je dlouhá, silná, dobře osvalená, klouby silné a napnuté.
Pohyb psa je prostorný a plynulý, pánevní končetiny jsou rovnoběžné s hrudními, skok ve cvalu je dlouhý a plochý, v klusu zůstává hřbet rovný, mimochod je nežádoucí.
Srst - nutno občas pročesat, jako u každého dlouhosrstého plemene. Kůže je silná, dobře , ale nikoli příliš přiléhající. Krycí srst je dlouhá, jemná s podsadou nebo bez ní. Je hladká a nebo mírně lehce zvlněná, délky 3 až 5 cm, na spodní části krku, předhrudí a na břiše delší, na ocase tvoří vlajku. Barva je stříbrná, srnčí nebo myší šeď, nebo s přechody mezi těmito barvami. Hlava a uši jsou poněkud světlejší, bílé znaky jsou přípustná pouze v nepatrné míře na prsou a prstech. Někdy ve středu hřbetu znatelný tmavší úhoří pruh. Hnědé pálení nebo červenožluté pálení jsou těžkou chybou.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

JESTLI TU SEŠ TAK PROSÍM KLIKNI

KLIK :)) 100% (22)

Komentáře

1 leosenka ♥sb♥ leosenka ♥sb♥ | Web | 2. srpna 2009 v 12:54 | Reagovat

Ahoj:-D moc dik za vyplnenei bleskovky..
Jeste mi prosim napis co na ten obrazek..

2 leosenka ♥sb♥ leosenka ♥sb♥ | Web | 2. srpna 2009 v 12:54 | Reagovat

Jo uz mas pomluveny s kym si sednes?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama